Biomenas kaip taktinė biopolika

Artist
  • / paskaita /
  • Renginio data30/09/2016, 17:00

Pavadinimas: Biomenas kaip taktinė biopolika
Autorius: Maciej Ożóg
Partneris: Lodzės universiteto Šiuolaikinės kultūros institutas Elektroninės žiniasklaidos katedra, Lenkija.

Biologijos ir biotechnologijos pažanga smarkiai pakeitė paties gyvenimo suvokimą, taip pat žmogaus gyvenimo supratimą bei kasdienį gyvenimą. Tačiau, nors mokslas padarė akivaizdžiu faktą, kad gyvenimas yra ne savaime suprantama kategorija ir jo apibrėžimas turi būti peržiūrimas, gyvenimo naujoje po-biologinio amžiaus problema yra ta, jog dažnai susiduriama su konservatyviomis, priešiškomis ir dažnai isteriškomis reakcijomis viešose diskusijose. Tai atsispindi ideologijoje ir retorikoje, kas dažnai tampa dogmatiniu moralizavimu, pagrįstu įsitikinimu, kad svarbiausias šiuolaikinės civilizacijos iššūkis yra apsaugoti vadinamasias universalias žmogiškasias vertybes ir natūralią tvarką. Kita vertus, mokslinė ir technologinė pažanga kelia viltis ir stimuliuoja fantastinias drąsaus naujo po-žmogaus pasaulio idėjas. Abiem atvejais mokslinių atradimų sudėtingumas ir iš to kylantys nežinomybės, dviprasmiškumo ir neapibrėžtumo jausmai

yra supaprastinami ir iškreipiami ideologinių diskursų savotiška, o kartais ir keista forma. Tuo pačiu metu, šių dviejų tipų reakcija į gyvosios gamtos mokslų pasiekimus apibrėžia priešybes šiuolaikinėje biopolitikoje.

Šiame kontekste yra labai svarbu rasti kalbą ir būdus išsilaisvinti iš ideologinio atkaklumo, kas galėtų palengvinti pateikti mokslo žinias plačiajai visuomenei ir taip pat kritiškai spręsti apie santykius tarp gyvosios gamtos mokslų, biotechnologijos ir šiuolaikinės biopolitikos. Manau, kad platus biomeno suprantamas, kaip svarbios kultūros teorijos, gali padėti tai įgyvendinti.